Meral Akşener kimdir? Meral Akşener nereli kökeni, soy ağacı?

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener nereli kökeni, soy ağacı?

Meral Akşener, akademisyen ve siyasetçidir.

Selanik’ten Kocaeli’ye göç etmiş olan Balkan Türk’ü bir ailenin kızıdır. Babası Tahir Ömer Bey, annesi ise Sıdıka Hanım’dır.

1995-2001 yılları arasında Doğru Yol partisinin 2001-2016 arasında ise MHP’nin mensubudur.

2017’den beri de İyi Parti Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Meral Akşener, 18 Temmuz 1956’da doğmuştur. Şu anda 65 yaşındadır.

Doğum yeri Kocaeli ilinin İzmiti ilçesi, Gündoğdu Mahallesi’dir.

Meral Akşener, siyasete 1995 ve 1999’da milletvekili olara başlamıştır.

Necmettin Erbakan tarafından kurulan koalisyon hükümetinde İçişleri Bakanı olmuştur.

2007, 2011 ve 2015’te MHP milletvekili olarak meclise girmiştir. Kasım 2015 seçimlerinde ise partisinden milletvekili adayı olarak gösterilmemiştir.

25 Ekim 2017’den beri, kurduğu İyi Parti’nin genel başkanıdır. 2018’de cumhurbaşkanı adayı olmuştur.

Meral Akşener, Bursa Kız Öğretmen Lisesini bitirmiş ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü tamamlamıştır.

1979 ve 1982 yılları arasında öğretmen olarak çalışmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesinde araştırma görevlisi olan Akşener, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde ise yüksek lisans ve doktora yapmıştır.

Kocaeli Üniversitesinde İnkılap Tarihi Bölümünün başkanlığını gerçekleştiren Akşener, aynı zamanda Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfının da kuruluşunu gerçekleştirip başkanı olmuştur.

Selanik’ten Kocaeli’ye göç eden bir ailenin kızı olan Meral Akşener 18 Temmuz 1956 tarihinde Tahir Ömer Bey ve Sıddıka Hanım’ın çocuğu olarak Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde doğdu.

Evli ve 1 çocuk annesi olan Akşener İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü tamamlamış, ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktora yapmıştır.

2017 yılında ise İyi Parti partisinin kurucusu olarak siyaset hayatını sürdürmüştür. Meral Akşener bir tv programında yaptığı söyleşide ailesinin Yunanistan’a Diyarbakır’dan gönderildiğini belirterek, ailesinin geldiği yerin Diyarbakır olduğunu açıklamıştır. Aslen Diyarbakırlı’dır.

You cannot copy content of this page